2011. december 18., vasárnap

Karácsonyi kiadás: JBoss AS vs házi macska

Karácsony alkalmából most egy rendhagyó bejegyzéssel jelentkezem, ahol is annak próbálok utánajárni, hogy milyen hasonlóságok és eltérések lehetnek egy JBoss alkalmazás szerver és egy kövér házi macska között. Lássuk...


Java alapú alkalmazás szerver Javarészt alszik és fetreng
Néha bugos Néha bolhás
Többféle tanúsítvánnyal is rendelkezik Egy oltási könyvvel rendelkezik
Gyorsan indul Lassan indul
Stabilan fut Stabilan fut
Memória fogyasztása meglepően alacsony Étel fogyasztása meglepően magas
További JBoss szerverekkel is képes együttműködni Más macskákkal nem képes együttműködni
Vasat tolok alá Párnát tolok alá
Kiszolgálja a kéréseket Kiszolgálom a kéréseit

Boldog Karácsonyt és Kellemes Ünnepeket Kívánok a blogom olvasóinak!



2011. december 1., csütörtök

Becsüld meg a szoftverben maradt hibák számát!

A szoftverekben mindig is lesz hiba amíg azokat emberek írják, ezért a szoftver készítése során - nem csak az átadás előtt - nagy figyelmet kell fordítani a folyamatos tesztelésre. Függetlenül attól, hogy a tesztelést maguk a fejlesztők vagy egy tesztelésre dedikált csapat végzi, nem garantálható hogy az összes hiba felderítésre is kerül. Sajnos a gyakorlatban nem lehet mindent 100%-osan letesztelni leginkább idő és pénzhiány miatt, így fel kell arra készülnünk, hogy az ügyfélnek átadott szoftverben maradnak majd hibák. Ezek a hibák lehetnek alacsony súlyú szöveges elírások vagy akár kritikus szintű funkcionális hibák.


Hasznos lenne, hogyha valahogyan következtetni tudnánk a szoftverben maradt hibák számára és ezek súlyosságára. Fontos kérdés lehet az is, hogy meddig folytassuk az alkalmazás tesztelését, azaz mikor jelenthetjük ki nyugodt szívvel, hogy a szoftver nagy valószínűséggel nem tartalmaz már kritikus hibákat.

Az előbbi kérdésekre a válaszom, hogy tegyünk szándékosan a szoftverbe különböző súlyosságú, könnyen és nehezen előidézhető bugokat, majd nézzük meg hogy a tesztelőink ebből hányat találnak meg. Elsőre lehet kicsit furcsának tűnik ez a megközelítés, azonban a szándékosan rögzített felderítetlen hibák száma arányos lesz a rendszerben maradt valódi hibák számával.