2015. február 17., kedd

Code Monkey Island - Társasjáték ifjú kódereknek

A Code Monkey Island egy újabb társasjáték azoknak a 8+ éves gyerekeknek, akik játékos formában szeretnének a kódolás alapjaival megismerkedni. A Robot Turtles társasjátékhoz hasonlóan ez is egy Kickstarter-es projektként indult és napok alatt elérték a megcélzott összeget. A játék során megtanulható a vezérlési szerkezetek, adatstruktúrák, boolean logikai műveletek, értékadás és néhány matematikai művelet használata is.

A játékot mindenki 3 utasítás kártyával kezdi, amiből ki kell választani egyet amikor sorra kerülünk és a megadott utasítást végrehajtani, majd húzni kell egy új lapot. A programozás tanulás az utasítás kártyák alkalmazásában rejlik, melyekből néhány az alábbi képen is látható. A játék során találkozhatunk más állatokkal és gyümölcsökkel is amelyek extra lépéseket adnak. Végül az a játékos nyer, akinél mind a három majom leghamarabb körbeér a sziget körül.


Ami tetszett:
  • Jó ötlet a programozási koncepciók alkalmazásához
  • Tetszett a színvilág és az ábrák kivitelezése a kártyákon
  • Többen is játszhatják, így jó hangulatban fog telni a tanulás
Ami nem tetszett:
  • Egy társasjátékokhoz képest magas ár: 40$+30$ szállítás: 18.000Ft


2015. február 11., szerda

Robot Turtles - Társasjáték Logo alapokon

A robotok után nézzük meg azt a társasjátékot, ami a kickstarter történetében a legtöbb támogatót szerezte meg a táblajátékok kategóriában, ez pedig a Robot teknősök. A Primo-hoz hasonlóan, ez is a Logo alapjain nyugszik és a játékhoz még olvasni sem kell tudniuk a gyerekeknek.

A játékot négyen játszhatják egyszerre. Mindenki kiválaszt egy adott színű teknőst és az ehhez tartozó kártyákat magához veszi, majd fel kell építeni egy labirintust a falakat ábrázoló kártyákkal, ahova ékszereket ábrázoló kártyákat is elhelyezünk. A játék célja, hogy a teknősöket el kell juttatni az ékszerekhez, úgy hogy utasításokat tartalmazó kártyákat (előre lép, jobbra fordul, balra fordul) egymás mellé letesszük a megfelelő sorrendben. A kezdeti időszakban amikor a gyerekek leraknak egy kártyát, a teknőst egyből mozgathatjuk a megfelelő irányba, később amikor már belejöttek a játékba csak a teljes lépés sorozat megadása után. Hiba esetén (pl. ha falnak mentünk), kiáltani kell hogy bug van a kódban és a debuggolás során javítani kell a hibát.


Ahogy a gyerekek egyre profibbá válnak, úgy újabb kártya típusokat lehet hozzáadni a játékhoz. Ilyen például a jégfal, amit a lézer kártyával át lehet vágni vagy a béka akinek kioszthatunk egy feladatot mint lépés sorozatot, amit később bármikor meghívhatunk mint egy függvényt.

Ami tetszett:
  • Jó ötlet volt a Logo-t átültetni társasjáték formába
  • Fokozatosan új kártya típusok vihetők be a játékba (jégfal, béka)
  • Az egész család játszhat vele, mivel mindenki nyer így nincsenek vesztesek
  • Nem kell hozzá számítógép és mobil telefon sem
  • Megfizethető és a magyar verzió is megvásárolható (6.000Ft)
Ami nem tetszett:
  • Nem hasonlítható ahhoz, mint amikor egy valódi robot elkezd működni a kódod alapján, habár itt most nem is az a cél

2015. február 8., vasárnap

Lego Mindstorms - A legók királya

Talán a Lego Mindstorms a legismertebb robot, amit 10 éves gyerekeknek készítettek a programozás tanuláshoz, habár be kell vallanom én is szívesen eljátszadoznék vele. Mint sokan mások én is úgy voltam, hogy ennyi pénzért köszönöm inkább nem, de ha körbenézünk hogy a hasonló programozást tanító játékok milyen árban vannak, rájöhetünk hogy ez sem kerül sokkal többe.


A doboz többféle, külön-külön megépíthető programozható robotot rejt, melyek érzékelőkkel és motorokkal is rendelkeznek valamint távirányítóval irányíthatók. A robot programozását a számítógépen tudjuk elvégezni, majd a megírt programot áttölthetjük (USB/wifi/bluetooth) a robot agyába ami egy 300Mhz-es ARM9 mikrokontroller (EV3 brick), de a PC-ről is irányíthatjuk a robotot amennyiben nem az autonóm működést választjuk például a mikrokontroller alacsony számításkapacitása miatt. A robotot többféle nyelven programozhatjuk, így van köztük olyan is amit fiatalabb gyerekeknek ajánlanak. Az ismerkedéshez Kiss Róbert ingyenesen letölthető magyar nyelvű könyvét érdemes átnézni.

Ami tetszett:
  • Más Legó elemekkel is összeépíthető és bővíthető
  • Kiépült ökoszisztéma, rengeteg kiegészítő, könyv és leírás
  • A Legókhoz illően igényes és strapabíró kivitelezés
  • Ha több robotot is építünk, azok képesek egymással kommunikálni
Ami nem tetszett:
  • Nem olcsó (110.000 Ft), habár a többi konkurens játékot elnézve ebben a kategóriában átlagosnak mondható
  • A kiegészítők irreálisan drágák, egy 200 forintos szenzort becsomagolnak legóba és több mint a 100 szoros árat kérik el érte
  • Vigyázni kell az alkatrészekre, mert a pótlásuk nehézkes
  • Ki fog ezután a szabadba menni focizni?


2015. február 4., szerda

Toot - Programozás tanulás hangokkal

A Primo csapat következő nagy dobása a Toot nevű játék lesz, melyet a Primo-hoz hasonlóan szintén a 3-6 éves korosztály számára találtak ki. Az óvodás gyerekek számára a legfontosabb, hogy az egyes utasítások szekvenciális végrehajtását megértsék, így ezt a játékot is ennek a játékos gyakorlására fejlesztették ki. Az eddig bemutatott játékoktól eltérően itt most nem izgő-mozgó robotokat kell beprogramozni, hanem a hangoké és a szavaké lesz a főszerep.


A játék 8 darab fadobozkából áll, amelyekben egy-egy mikrofon és hangszóró kapott helyett. A gyerekek hangja rögzítésre kerül amint belebeszélnek vagy énekelnek a kockákba, majd a felvett minta egy rázás hatására visszajátszható. A játék szépsége, hogy a szemüveges bajuszos  kocka után (kezdő pont) ezek a kockák egymás után lerakhatók majd a bajuszos kockán lévő gomb megnyomásával a felvett hangok egymás után lejátszhatók. De ez még nem minden, játszhatunk még vele a memóriakártyákhoz hasonló hangalapú párkeresést is vagy párosítós (kutya - ugatás) játékokat is. Opcionálisan egyébként a mobil telefonnal is összeköthető a játék, ahonnan például a memória vagy a párosítós játékokhoz szükséges hangokat tölthetjük be a kockákba.

Ami tetszett:
  • Talán ez az első bemutatott játék, amit egy 3 éves gyereknek már oda mernék adni, hogy lekösse a figyelmét
  • Kreatív ötlet az utasítások szekvenciális végrehajtásának megtanításához
  • A játékhoz nem feltétlen szükséges számítógép vagy mobil használata
  • Többféle játék is játszható vele
Ami nem tetszett:
  • Ha nem lesz valami központi kockatöltő állomás, akkor elég macerás lesz töltögetni a dobozokban lévő elemeket ha lemerülnek. :(
  • Az ár még nem ismert, de szerintem az is ide fog tartozni


2015. február 2., hétfő

Cubes Coding - Kockával kódoljon a gyerek

A Cubes Coding csapata is kockákkal való kódolásra építi a robot játékát, amit már 3 éves kortól ajánlanak a gyerekeknek. A nagyobb kockák összeillesztésével készíthető el a robot programja, a kisebb kockák pedig a paraméterek szerepét látják el. A játék nagyon hasonlít (és szerintem az ötletet is onnan vették) a KIBO robothoz, azonban a robot felprogramozásához nincs szükség a kockák vonalkódjainak leolvasására, azokat csak a csatlakozókon keresztül kell összedugni. A játék kezdeti stádiumban van, mivel saját robot még nem érhető el hozzá és megvásárolni sem lehet. Érdemes lesz majd visszanézni 1 év múlva hogy hova sikerült eljutniuk.


Ami tetszett:
  • A kockákkal kialakított programkód beolvasása egyszerű
  • Sokféle parancs és paraméter (28 parancs és 16 paraméter kocka)
Amin nem tetszett:
  • Nincs benne túl sok újdonság, a KIBO robot ötletét vették alapul